Székgörgők tipusai
A székgörgők szerepe a szék és a talaj közötti kapcsolat és a talaj síkján való szabad mozgás biztosítása. Feladatuk még a székek mozgatásának megkönnyítése: hiszen a forgószék odébb gördítéséhez sokkal kevesebb erőkifejtés szükséges, mint elcipelni azt. Ez az előnye főleg a nyílt terű irodákban szemléletes, ahol a székek száma megegyezik a dolgozók számával, így az egyik munkatárs íróasztalánál tartott rögtönzött egyeztetéshez ki-ki könnyen magával viheti a saját ülőalkalmatosságát.
A székgörgő típusai
A padlófelülethez való illeszkedés szerint normál és puha futófelületű görgőket lehet megkülönböztetni. A normál, kemény futófelületű görgők végső soron bármilyen felületen használhatók, de ajánlottan inkább csak szőnyegre, padlószőnyegre, linóleumra, azaz lágyabb felületekre alkalmasak. Kemény felületen ezek zajosabbak, hamarabb kopnak és idővel lekoptatják, összekarcolhatják például a laminált parketta felszínét.
Az úgynevezett parkettagörgők gumírozott futófelülettel vannak ellátva, így parkettára, kerámia lapokra, és egyéb kemény felületekre ezek ajánlottak, mert csendesen gördülnek és kímélik a padlót. A parkettagörgő futófelülete olyan anyaggal van bevonva, ami megakadályozza a görgő statikus feltöltődését. Így a porszemek, apróbb szennyeződések nem tapadnak hozzá a futófelülettel, így nem karcolja össze a parkettát.
A különböző típusú padlókhoz a megfelelő futófelületű görgők helyes megválasztásával jelentősen megnövelhető mind a görgők, mind a padlózat élettartama. Mindkét futófelületű görgőből létezik mechanikus fékes és automata fékezős görgő is. A mechanikus fékes görgőkön egy kar lenyomásával a görgők rögzíthetők, vagyis az így beállított helyzetben a szék oldalirányban nem mozdul el, a kar felemelésével a görgők futófelülete újra mobil. Az automata fékezős görgők abban az esetben mozognak szabadon, ha a székben ülnek. Amikor a székre nem nehezedik a testsúlyból eredő nyomás, az automata görgők lefékeződnek, így a szék stabilan a helyén marad.
A görgők további lényeges paramétere a kerékátmérő. Minél nagyobb a kerék, annál könnyebben gördül egyenetlen talajon, például szőnyegen is. Emellett az autófelnikhez hasonlóan, a nagyobb kerekekkel elegánsabbnak tűnik a szék, nagyobb presztízs kapcsolódik hozzá. A piacon előforduló székgörgők méretük szerint 40, 50, 60, 65 mm kerékátmérővel rendelkeznek. A görgőméret szinte minden forgószék esetében szabadon választható. A gyártók alapértelmezésben leggyakrabban az 50 mm-est kínálják székeikhez.
Egyes munkahelyeken, főleg ahol elekronikai szerelést, összeszerelést végeznek, előírás lehet az ESD székgörgő, vagy ESD tappancs. Webáruházunkban természtesen ilyem speciális ESD görgőket is talál.
Praktikum: Érdemes figyelembe venni, hogy a kereskedelemben több féle csappal, azaz függőleges tengellyel rendelkező görgő van forgalomban! Ha cserélni kell a szék görgőit, akkor fontos azonosítani, hogy a jelenlegi görgőknek milyen átmérőjű a csapja, és esetleg elvinni vásárláskor az egyik görgőt mintának, hogy biztosan a megfelelőt válasszuk. (A leggyakoribb a 10 és 11 mm-es.)
Székgörgők ergonómiai előnye
A görgős szék lehetővé teszi az ülés közbeni szabad mozgást, az egyszerű helyváltozást. A mozgások csökkentik a felhalmozódó stresszt, így a mentális egészség megőrzésében is szerep tulajdonítható a görgőknek. Ha megfelelő görgőket alkalmazunk a különböző felületekre, akkor csökkenthetjük a zajt, ami egy irodában, egy szellemi termékeket létrehozó közegben fontos tényező. A felesleges, elkerülhető zajszennyezés ugyanis csökkenti a koncentrációs készséget és avval a hatékonyságot, ami így akár pénzügyi károkat is okozhat a vállalkozásnak. A jól megválasztott görgőkkel egyszerre csökkentjük a kopást, a zajt, és őrizzük meg a koncentrációt az irodában. Praktikum: A padló és a szőnyeg védelmére a forgószékek alá székalátétet is elhelyezhetünk. A kemény padlóra sima felületű padlóvédő, a szőnyegre mintázott felületű padlóvédő székalátét javasolt.
A székgörgőket még ezeken a gyakori neveken is ismerheti: görgő, kerék
Vásárlóink véleménye a SzékSzervíz webáruházról