Ahhoz, hogy a megfelelő gázliftet ki tudja választani, mindenképpen szükséges a meghibásodott, cserélendő gázlift főbb méreteinek a meghatározása. De hol és mit kell mérnie ahhoz, hogy biztosan a megfelelő méretű gázliftet rendelje meg? Hogy biztosan a szükséges méreteket mérje meg, és ez ráadásul ne is legyen bonyolult feladat, készítettünk egy anyagot, ami ebben segít Önnek. Ezt az anyagot természetesen ingyenesen megnézheti, használhatja a gázlift cseréje során.
Miért fontos megmérni a gázlift, gázteleszkóp méreteit?
A különböző forgószék modelleket a gyártók többféle mérettel készítik. A méret függ a használt székgörgőtől, a lábcsillag formájától, az ülésvasalat funkcióitó, de még az ülőlapban található szivacsozás vastagságától is. Ezek adják meg együttesen az ülőlap magasságát, illetve annak a magasság állítási lehetőségeit. Márpedig a forgószék kényelmes használathoz be kell tudni állítani a megfelelő magasságot.
Ha ugyanis az ülőlap túl magas, akkor nem ér le a lába használat közben, ha pedig túl alacsony, akkor nem tudja kényelmes magasságba emelni. Ahhoz, hogy a megfelelő gázliftet ki tudja választani, mindenképpen szükséges a meghibásodott, cserélendő gázlift méreteinek a meghatározása. Mint látja, ahhoz, hogy a szék használatához megfelelő gázliftet ki tudja választani, mindenképpen szükséges a meghibásodott, cserélendő gázlift méreteinek a meghatározása.
A gázlift méreteinek a meghatározása
A gázlift alapvetően két fontos elemből áll. Az egyik az ún. "tubus" rész,a másik a gázlift, gázteleszkóp munkahengere.
A mérésnél két fontos paraméterre kell odafigyelni. Az egyik a gázlift ún. "tubus" (azaz a vastagabbb rész) átmérője. Ezt bármelyik részénél meg lehett mérni, de egyszerűbb a lábcsillaggal való találkozásánál megmérni, mert ehhez könnyen hozzá lehet férni, ha a takaró burkolatot felhúzza. A lábcsillagon a befogadó nyílás átmérője általában 44 - 50 mm szokott lenni, mert a gázliftek vége kúpos, és ezzel a kialakítással biztosítható, hogy a gázteleszkóp be tudjon szorulni a lábcsillagba.
De ez a méret a napjainkban gyártott forgószékeknél standard, 50 mm szokott lenni
A másik - és a meghatározó fontosságú méret a tubus hosszúsága, amit a rajzon "A" betűvel jelöltünk. Ebbe a méretbe beletartozik az a rész is, ami a lábcsillagon belül van. Ennek a megmérése azért is különösen fontos, mert ha nem a megfelelő hosszúságú gázliftet választja, akkor túl hosszú gázlift esetén esetleg nem tudja a széket olyan alacsony pozícióba állítani, hogy a lába kényelmesen leérjen róla a talajra.
Ha pedig túl rövid gázliftet választ, akkor előfordulhat hogy a széket nem tudja olyan magasságúre felemelni, hogy kényelmessen felérje az asztalt. Ezért is fontos, hogy mielőtt rendel, feltétlen mérjen.
Ha a gázliftet meghatározó két méret megvan, akkor már ezek ismeretében ki tudja választani s szükséges gázliftet. De mi van akkor, ha nem tudja pontosan megmérni a tubus hosszát, vagy nem talál pontosan ugyanakkora méretű gázpumpát a kínálatunkban? Szerencsére ilyenkor sincs probléma. Ugyanis a gázliftek fokozatmentesen állíthatóak, így 1-2 cm különbség ennél a méretnél nem okoz gonot. Irodaszékeknél a gázlift tubusrész hossza általában 16 - 20 cm, míg forgószékeknél ez általában 20-24 cm szokott lenni.
Ezek alapján már ki tudja választani, melyik kategóriában keresse a megfelelő gázteleszkópot. Ha a tubus rész a meglévő széknél 20 cm, akkor választhat akár fotel, akár forgószék gázliftet. Ha Ön magas testalkatú, akkor inkább válassza a szék gázliftet, ha alacsonyabb, akkor fotel gázliftet.
Az irodaszékekhez használt gázlift egyik legfontosabb tulajdonsága A = 160 mm a tubus rész hossza. Itt 1-2 cm eltérés nem szokott problémát okozni a gázlift fokozatmentes állíthatósága miatt. A gázlift csukott állapotban B = 215 mm. A tubus-rész és a maximális nyitás együttes értéke D = 275 mm határozza meg a gázlifttel elérhető legmagasabb és legalacsonyabb ülési pozíciót. Így a gázlift állíthatósága C = 60 mm. A gázlift tubus részének az átmérője, ahol a lábcsillagba csatlakozik, 50 mm. De mivel a gázlift vége kúpos, így attól függően, hogy hol méri, 45-50 mm közötti értékek is lehetnek. A felső, ülésvasalathoz csatlakozó rész átmérője F = 28 mm.
Miért fontos a gázlift hosszára figyelni? Mert ez határozza meg, hogy a széket vagy fotelt milyen magasra lehet felemelni, illetve leengedni. Ha nem a megfelelő hosszúságot választja, nem lehet beállítani a kényelmes üléspozíciót. Ha a gázlift túl rövid, nem lehet elég magasra állítani az ülőfelületet, és nem éri fel rendesen az asztalt. Ha azonban a gázlift túl hosszú, akkor esetleg nem tudja megfelelő alacsonyra állítani a széket, és így a lába nem ér le a földig.
Mindenképpen érdemes tehát a gázlift magasságot ellenőrizni. Az "A" méretnél előforduló 1-2 cm-nyi eltérés még nem okoz gondot.
De miből is áll össze egy gázlift?
Nézzük át alaposan, hogy milyen elemekből is áll össze a gázlift. Így egyszerűbben megismerheti működési elvét. Azt még most, az elején célszerű tisztázni, hogy az egyes elemek külön-külön nem beszerezhetőek. Mivel a legtöbb gyártó a gázliften belül méreteiben eltérő elemeket használ, így azok egymással nem kompatibilisek. Ezért lehet csak egyben, egy elemként kicserélni a gázliftet.
Azért, hogy Ön egyszerűen átláthassa milyen elemekből áll a gázlift, készítettünk egy olyan képet, amit szétszereltünk az Ön kedvéért egy új gázliftet. Mint látja, a gázlift két fő elemből áll össze:
1. A tubusrész (alsó, fekete csőszerű elem) Ez határozza meg a gázlift jellegét. Az irodaszékeknél a tubus hossza "A" rész, általában 20-23 cm között szokott lenni.
2. A teleszkóp mozgatókarja is két részből áll össze, de ezek szét nem bonthatóak. A vastagabb (a felső képen a fényes rész) maga ateleszkóp, míg a vékonyabb része a mozgató vagy távtartókar. Ezzel rögzül a teleszkóp rész magához a tubushoz.
A gázlift elemei részletesen
Ezután nézzük végig részletesen, milyen fukciót szolgálnak az egyes elemek. Ezek megismerésével könnyeb lessz szétszedni a tönkrement, meghibásodott gázliftet is.
A gázlift vagy gázteleszkóp elemei:
1. Gázlift kinyomótengelye
A szék magasságállításáért ez az alkatrész a felelős. Működési elve megegyezik egy hidraulikus munkahengerrel. A tengely végén található gomb (bal oldali kis zöld gomb) benyomásával működtethetjük. A szék magasságállító karjának használatával ezt a gombot nyomjuk be.
2. Távtartó gumigyűrű
Ez az apró alkatrész felelős a gázteleszkóp puha működéséért, hogy a legalacsonyabb helyzetben is komfortosan legyen a szék használható.
3. Lapos alátétek a golyós kosárral
A szék a terhelést ezeken az elemeken át adja át a gázlift tubusának, valamint ezek az alkatrészek teszik lehetővé a könnyű forgó mozgást.
4. Gázlift tubus
Ez az elem szolgálja az egyes elemek összefogását, illesztését, valamint ez az elem adja át a felhasználásból adódó összes terhelést a lábcsillagnak
5. Végalátét és biztosító gyűrű
Ezek a kis alkatrészek biztosítják azt, hogy az irodaszék felemelésekor a gázlift egyes elemei ne csússzanak szét függőleges irányban.
A gázlift cseréjének lépései
A gázlift cseréje közepesen nehéz feladat, amelyik szerszámot igényel. Készítettünk Önnek egy részletes, fázisfotókkal bővített útmutatót, amiből megtudhatja, hogy hogyan érdemes nekilátni a székalkatrész cseréjének.
Gázliftek részletes szerelés útmutatója >>
Áttekintő táblázat a gázlift tubusrész hossza alapján
Ha a tubus rész hossza 16 - 18 cm között van, akkor a szükséges gázlift: | Fotel gázlift >> |
Ha a tubus rész hossza kb. 19-20 cm körül van, akkor a szükséges gázlift: | Közepes gázlift >> |
Ha a tubus rész hossza 21-24 cm között van, akkor a szükséges gázlift: | Forgószék gázlift >> |
Ha a tubus rész hossza 18-20 cm között van, akkor a szükséges gázlift: | Magasított gázlift >> |
A gázliftek, gázteleszkópok kialakításáról és működési elvükről további információkat talál weboldalunkon: Gázliftek és működésük >>
Videós segítség a gázlift cseréjéhez
A gázliftek cseréje elsőre bonyolult lehet. Éppen ezért javasoljuk, hogy nézze meg a gázlift cseréjéről készült videónkat. Így már előre láthatja, hogy mennyire bonyolult vagy nem a gázlift csere, illetve milyen szerszámok lehetnek szükségesek hozzá.
Gázlift kiszerelése részletes videóval >>